Historie Pohádkové aleje

Přijměte naše pozvání na pátý ročník dětské akce Pohádková alej. Tato dnes již tradiční akce se poprvé konala 20.9.2014 při první kandidatuře uskupení ESO Chýně. Cílem bylo spojit příjemné s užitečným, tj. zpříjemnit dětem zahájení školního roku a zároveň umožnit dospělým seznámit se s kandidáty a hlavně programem ESO. I přes nepřízeň počasí (zima a déšť) jsme při prvním ročníku překonali hranici stovky aktivních dětských účastníků. Po ukončení akce jsme měli od jejích účastníků pozitivní zpětnou vazbu. Odpoledne si užili i všichni organizátoři v roli pohádkových postav a proto jsme se rozhodli akci následující roky opakovat. Účast se postupně přehoupla přes 200 dětí, rekord je zatím 278 vydaných hracích karet v roce 2016.

Pohádková alej 2018

Pozvánka na Pohádkovou alej Letošní ročník se koná v sobotu 8.září 2018 od 14 do 17 hodin – viz oficiální pozvánka. Děti se mohou těšit na 12 stanovišť pohádkových postav (Locika, Šmoulové, Mach a Šebestová a mnohé další) na téměř dva a půl kilometru dlouhé trase určené pro děti ve věku cca 2 až 8 let. Lehké i těžší úkoly je přivedou až ke sladké perníkové chaloupce se zaslouženou odměnou.
Vstupné na akci je dobrovolné, občerstvení bude k dispozici v boudě rybářů.

Pozvánka na Šifrovací hru Pro starší děti od cca 8 let máme připravenou doprovodnou šifrovací hru Tajemství chýňských skřítků, při které se mohou zabavit i dospělí. Na start šifrovací hry se můžete vydat kdykoliv během soboty, každý účastník prochází individuálně. Délka trasy je cca 5 km, cíl je u Strahovského rybníka. Úvodní text a návod k této hře najdete na konci tohoto článku, informaci o startu trasy a instrukce ke hře budou zveřejněny na úvodní stránce webu ESO v sobotu časně ráno.

Diskuze s kandidáty ESO

Podobně jako v roce 2014 bychom rádi společně strávené odpoledne využili i k tomu, abychom občanům Chýně představili náš program na další čtyři roky, využili možnost osobního setkání pro neformální diskuzi, zodpovězení Vašich dotazů, atp. Kandidáti ESO se aktivně účastní na jednotlivých pohádkových stanovištích, kde se chceme věnovat primárně dětem. Část pro dospěláky bychom zahájili cca kolem 18 hodiny, po ukončení Pohádkové aleje. Členové ESO pak budou k dispozici v prostoru startu/cíle, tj. u Pepíčkovy boudy u Strahovského rybníka.

Tajemství chýňských skřítků

Úvodní text

Podělím se s vámi o malé tajemství. Ve starém obecním archivu na půdě u Procházků, kde jsou stovky krabic a harampádí, byla ukryta stará dřevěná krabice plná fotografií a obrázků. Fotky míst tak známých, ale přesto jiných. Míst, kde denně chodím i tam kam zajdu jen při procházce. Na některých byl titěrný malý domek, který jsem nepoznávala. Nechápala jsem. Nikdy jsem nic takového neviděla. Bylo to tajemné a překrásné. Chvíli mi zabralo najít podle obrázku alespoň jeden. Bylo to náročné a vím, že jsem měla štěstí. Po prvním se začaly objevovat další. Pojď se mnou na cestu tajemným putování za kouzlem skřítků, elfů a skřetů, kteří dodnes žijí v Chýni ...

Návod ke hře

Start: Na startu se nachází truhla. Odemkni ji. Vezmi si z ní propisku, blok a křížovku. Zamkni a znovu ji zakryj. Truhla bude na místě od 9 do 15 hodin.
Průběh: Po Chýni jsme našli 11 stanovišť skřítků. Na každém se nachází jasný důkaz, že tam někdo bydlí. Tvým úkolem je toto místo najít. Na místě se nachází šifra – zakódovaný text. Úkol vylušti a šifru zadej do textového políčka na webové stránce ESO Chýně - Šifrovačka. Klikni na tlačítko „Ověř šifru“, pokud je správná, zobrazí se Ti informace o tajné skrýši dalšího skřítka včetně odkazu na mapě (Google i Seznam). Šifru si zároveň zapiš do křížovky.
Pokud nevíš, jak šifru vyluštit, nezoufej. Na viditelném místě v okruhu 2m od domku skřítka je QR kód. Naskenuj si ho a máš další souřadnici. Snaž se vyluštit šifer, co nejvíc, ať na konci nemusíš hádat tajenku v křížovce, ale máš ji vyluštěnou :-)
Cíl: Vyluštit křížovku (jednotlivé řádky jsou v pořadí jednotlivých stanovišť)