Pátý ročník této již tradiční akce je za námi. Stejně jako u všech předchozích ročníků si organizátoři a současně i účinkující v roli pohádkových postav odpoledne moc užili. A jako vždy jim největší odměnou byly rozzářené oči spokojených dětí.
S ohledem na blížící se termín komunálních voleb jsme tentokrát zařadili i doprovodnou hru pro dospělé - Poznej svého kandidáta. Podle výsledků v cíli se téměř všem zúčastněným podařilo úspěšně odhalit, kdo se skrýval v jakém kostýmu (jen u Pata a Mata to byl dost těžký oříšek :-). Pro připomenutí a pro ty, kteří minulou sobotu neviděli akci naživo, uvádíme níže řešení tohoto malého kvízu.

Král

Uvítání účastníků a jejich seznámení s tím, co je na trase čeká a co je jejich cílem, se stejně jako ve všech předchozích ročnících ujal Lukáš Palatinus.

Locika

V roli Lociky se představila Veronika Brunhofer. Děti jí pomáhaly zachránit ze stromu věrného přítele Pascala a/nebo uplést cop, aby mohla utéct z věže od své macechy Gothel.

Piráti z Karibiku

První z novinek mezi našimi stanovišti zařídil Jindra Krátký s manželkou. Děti zde měly za úkol překonat Karibské moře plné hladových žraloků. Všem se to úspěšně podařilo a odměnou jim kromě razítka za splnění dalšího úkolu byla i možnost uloupit si sladkou odměnu z pirátského pokladu.

Vodníci

V tomto případě se jedná opět o tradiční stanoviště, které symbolicky zajišťuje rybářská rodina, na naší kandidátce zastoupená Marcelou Czerwinski. Děti zde měly za úkol rozeznat jednotlivé druhy ryb.

Čert a Káča

Další klasikou Pohádkové aleje je Tomáš Beňa v roli čerta. Některé z menších dětí se nejdříve trochu ostýchaly vlézt čertovi do pytle, ale když zjistily, že si je neodnese, že stačí jen přeskákat připravenou trasu, osmělily se a i zde se všem podařilo úkol splnit.

Pat a Mat

Pat a Mat na jedné z alejí již byli, letos se ale díky Zdeňkovi Kleisnerovi (Mat, v červeném triku) představili v profesionálních kostýmech. Dospělým nezbývalo, než na tomto stanovišti hádat, či se nechat podat, kandidáta zde opravdu poznat při sebelepší vůli nemohli :-) Na děti zde čekala zkouška manuální zručnosti.

Rumcajs

Rumcajs s Mankou, Cipískem a tentokrát i vodníkem Volšovečkem rovněž patří mezi zavedené postavy naší aleje. Letos došlo ke změně v obsazení, v roli Rumcajse se představil nejmladší člen naší kandidátky Kryštof Jelínek. Děti zde pomáhaly vrátit vodníkovi špunt do rybníka, aby mu nevyschl šos, Rumcajs nabíjel a Manka pomáhala mířit.

Šmoulové

Druhá novinka letošního ročníku – Šmoulové a jejich zkouška fotbalového umění dětských účastníků. Někteří trochu podezírali Zdeňka Vajnlicha, alias taťku Šmoulu, že akci využil jako testování nových posil do fotbalového kroužku :-)

Mach a Šebestová

Trojici novinek uzavírá Mach v podání Petra Procházky a Šebestová. Věříme, že jejich stanoviště pobavilo nejen žáky 3.B. Menší děti zde čekal pohádkový kvíz, přiřazení správných postav z pohádek. Větší děti zasedly do lavic a za úkol měly o něco náročnější vědomostní kvíz. V případě nouze mohly jako nápovědu využít kouzelné utržené sluchátko.

Perníková chaloupka

Zakončení již bylo opět tradiční. U hodné ježibaby, kterou si zahrála Anna Chvojková, byl výběr ze dvou možností:
a) Sníst cokoliv a večer si prohlédnout novou lopatu a komín zevnitř :-)
b) Vzít si přichystanou odměnu a jít domů s rodiči.
Naprostá většina volila variantu b) ... :-)

Kromě výše uvedených se na přípravě a realizace akce podíleli i další členové týmu ESO a jejich přátelé:

 • Dáša Lenarčič a Zuzka Benešová alias bludičky na prvním soutěžním stanovišti;
 • Daniela Grégrová v roli macechy Gothel;
 • Lukáš Belza a Martina Archlebová se stanovištěm Bořka stavitele;
 • Patrik Matocha jako Pat;
 • Rozálie Nike Mošovská si zahrála postavu Cipíska;
 • Markéta Chadimová v roli Šebestové;
 • řadě kandidátů pak pomáhali u stanovišť jejich partneři, sourozenci, děti nebo rodiče;
 • Dáša Musilová pomohla s obsluhou při výdeji občerstvení;
 • Martin Záhora poskytl svůj kuchařský um při přípravě guláše a polévky;
 • Josef Chyba se staral o propečené klobásky;
 • Jiří Grégr zajistil obrazovou dokumentaci akce.
Všem, kdo s organizací akce pomohli, patří náš velký dík.

„Těším se, že se opět setkáme v září 2019“ Anna Chvojková