Umíme získat dotace
Zde asi stačí uvést pouze jediné číslo – od našeho nástupu do vedení obce v listopadu 2014 jsme získali pro Chýni již téměř 250 000 000 Kč!
Největší podíl na této částce má stavba nové ZŠ, na kterou jsme získali 152 mil a následně ještě dalších 44 mil Kč na stavbu sportovní haly. Další projekty, které bylo díky získaným dotacím možno realizovat, najdete na stránce Co se nám povedlo za předchozí čtyři roky. Z celkového počtu námi podaných žádostí jsme měli cca 60 % úspěšnost, přičemž obvyklá pravděpodobnost přidělení dotace se pohybuje v rozmezí 15 až 70 %.
K výše uvedenému číslu 250 mil Kč ještě dvě srovnání:
- jedná se o částku převyšující příjmy obce za posledních 15 let;
- ve volebním období 2006 – 2010 se podařilo získat cca 38 mil, v období 2010 – 2014 pouze necelé 3 mil Kč, přestože toto období bylo největší příležitostí na dotační tituly.
Co vše proces dotace obnáší?
Zde si dovolíme citovat z rozhovoru se starostkou Mgr. Annou Chvojkovou z Chýňského zpravodaje ze srpna 2015, konkrétně odpověď na otázku: Jak náročný je proces žádostí o dotace? Jak dlouho trvá, než se vám dotace podaří získat a co všechno pro to musíte udělat?
Celá žádost o dotaci má několik kroků. Musíme si nejprve jasně určit, co a proč potřebujeme. Následně je nutné daný záměr dobře popsat. Zásadní je i přesné sestavení rozpočtu. Pokud to podmínky dotace umožňují, je vhodné vždy počítat alespoň s 5% rezervou. Po odevzdání žádosti nastává doba čekání – ta se pohybuje od pár týdnů do několika měsíců, může to být i rok. Záleží na konkrétním dotačním titulu a nastaveném mechanismu hodnocení. Nejprve je každá žádost kontrolována z formálního hlediska, tzn. zda obsahuje všechny doklady a povinné náležitosti. U některých dotací byla možnost na výzvu do pěti dní chybějící doklady doplnit, ale vzhledem ke stále rostoucímu přetlaku žádostí se od toho postupně upouští. To znamená, že i drobná chyba se může vymstít a žadatel o svoji šanci přijde. Následuje předání žádostí hodnotitelům – nezávislým odborníkům na danou problematiku, kteří jsou schopni relevantně žádost vyhodnotit. Po prostudování podkladů se všichni hodnotitelé sejdou v tzv. Hodnotící komisi a vytváří finální pořadí žádostí podle počtu bodů dosažených v hodnocení. Tlustá čára oddělující úspěšné žádosti od neúspěšných se udělá buď definovanou hranicí počtu získaných bodů, nebo při dočerpání finanční alokace výzvy. Pravděpodobnost úspěchu se liší dotace od dotace a pohybuje se v rozmezí 15 až 70 %. Při neúspěchu je nezbytné zjistit důvody a v případném dalším kole se snažit upravit parametry žádosti tak, aby byla šance na úspěch vyšší. Při úspěchu začíná nový a mnohdy mnohem náročnější proces realizace a následné udržitelnosti. Udržitelnost je doba, po kterou musí příjemce dotace udržet výstupy projektu. K udržení výstupů projektu se příjemce dotace zavazuje ve smlouvě o financování. Znamená to, že efekty projektu musí být udrženy v nezměněné podobě zpravidla po dobu pěti let, u kanalizace je to například 10 let od dne ukončení fyzické realizace projektu.
Zpět na přehled 8 důvodů proč volit ESO